48. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

9 - 16.08.2014

Informacja prasowa

 

 

Trwający 8 dni 48. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno publiczności, jak i krytyków muzycznych. Wszystkie objęte programem koncerty, których było 14, i wydarzenia towarzyszące odbyły się zgodnie z planem, wszyscy artyści "dopisali". Pogoda, niestety, sprawiła nam niemało kłopotów - koncert, który miał się odbyć przy willi "Patria", musiał zostać przeniesiony do Starego Domu Zdrojowego z powodu gwałtownej burzy. Piątkowy koncert plenerowy, zwieńczony pokazem ogni sztucznych, zabrzmiał zaś w Domu Festiwalowym - ustawiony na deptaku telebim umożliwił jego transmisję na żywo.

 

W wydarzeniach festiwalowych wzięło łącznie udział ok. 11 000 osób. Sprzedano 5 600 biletów, pozostałe wydarzenia były otwarte dla szerokiej publiczności. Największym zainteresowaniem cieszyły się - wśród koncertów głównych - "Gala opery, operetki i musicalu", koncert plenerowy. Wśród koncertów niebiletowanych rankingi popularności pobił koncert "Jak Kiepura i Marta Eggerth - wyśpiewana historia miłości", w którym uczestniczyło ok. 500 osób. Wśród projekcji multimedialnych prym wiodła "Carmen" z Małgorzatą Walewską w roli głównej (inscenizacja Gliwickiego Teatru Muzycznego). Spotkania z artystami - w Klubie Festiwalowym pojawiło się łącznie 21 śpiewaków - cieszyły się stałą frekwencją: codziennie Salę Balową wypełniało ponad 200 osób.

 

W Festiwalu wzięło udział 265 artystów, w tym 26 solistów, 5 orkiestr i 3 chóry. W sumie wykonano 270 utworów. Przy Festiwalu akredytowało się ponad 30 dziennikarzy, którzy relacjonowali wydarzenia na łamach m.in. "Gazety Krakowskiej", "Gazety Wyborczej", "Dziennika Polskiego", "Dobrego Tygodnika Nowosądeckiego", "Krynickich Zdrojów". Na łamach stron internetowych wzmiankowali o nas m.in. e-teatr.pl, malopolskaonline.pl, krynica.pl, rmfclassic.pl, krynica-zdroj.pl, atrakcjekrynicy.pl, malopolska.pl, nowysacz.naszemiasto.pl, krynica.net.pl, teatrdlawas.pl, sadeczanin.info, o.pl, onet.pl, dziennikteatralny.pl, twojakrynica.pl, gorlice.naszemiasto.pl, maestro.net.pl, polskamuza.eu. Transmisje dotyczące Festiwalu pojawiały się m.in. w Polskim Radiu, Radiu RDN, TV Krynica i TVP Kraków. Łączną liczbę relacji i wzmianek na temat naszego przedsięwzięcia można oszacować na ok. 100. Oto fragmenty niektórych z nich:

 

"‹Staraliśmy się, by w programie tegorocznego festiwalu była okazja do spotkania z największymi twórcami, a w repertuarze była duża różnorodność. Jestem szczęśliwy, że Małgorzata Walewska przyjęła propozycję udziału w tym festiwalu i zagra przepiękny koncert z udziałem harfy› - powiedział dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak". (3.08.2014, "Gazeta Wyborcza")

 

"Koncert ten był też przypomnieniem, że w Krynicy Orkiestra Zdrojowa gra nieprzerwanie od niemal 140 lat, bowiem zespół ten, pod dyrekcją Mieczysława Smydy, towarzyszył solistom podczas gali otwarcia". (9.08.2014, www.nowysacz.naszemiasto.pl)

 

"Zachwyciła Katarzyna Oleś-Blacha, zwłaszcza swoim popisowym numerem: arią Olimpii z "Opowieści Hoffmanna" Offenbacha. Artystka brawurowo pokonywała wszelkie wokalne trudności, poruszając się przy tym niczym mechaniczna lalka. Bardzo podobała się też Iwona Socha, śpiewaczka o pięknym głosie, nienagannej technice wokalnej i doskonałych warunkach scenicznych. Wielkie brawa zebrała zwłaszcza za wzruszające wykonanie "Summertime" z opery "Porgy and Bess" Gershwina. Adam Sobierajski i Adam Zdunikowski zaskakiwali energią. Pokazali, jak wielką siłę ma śpiew i jak wielkie może wzbudzać emocje. Widać było, że artyści doskonale czują się na estradzie, a ich wykonanie np. w duecie arii "Wielka sława to żart" z "Barona cygańskiego" Straussa zostało żywiołowo przyjęte". (11.08.2014, www.rmfclassic.pl)

 

"Atmosfera kawiarniana i międzywojennych kabaretów, jaką stworzyli występujący artyści i prowadzący spowodowała, że widzowie, którzy do pełna zapełnili krynicki Dom Festiwalowy, czuli się jak w dawnej kawiarence, gdzie tylko brakowało chętnych, bo najpewniej nie wypadało - do tańca. Wspaniały występ artystów miary światowej, orkiestra wyczarowująca piękne, lekkie i barwne dźwięki muzycznej Polski lat międzywojennych to najkrótszy, możliwy opis tego, co się działo podczas tego koncertu". (11.08.2014, www.malopolskaonline.pl)

 

"Muzyka. W Domu Festiwalowym zgasły światła i rozległ się śpiew. Tysiącosobowa publiczność wpatrywała się w scenę z orkiestrą. Tymczasem tenor Adam Sobierajski szedł od wejścia do sali, brawurowo śpiewając arię "Twoim jest serce me" z operetki "Kraina uśmiechu" Franciszka Lehara. I co rusz zwracał się z ukłonami do pań siedzących na widowni". (11.08.2014, "Dziennik Polski")

 

W ramach organizowanych wydarzeń zakupiono1500 kwiatów, do wręczanych bukietów i do ozdoby estrady. W Biurze Prasowym wykonano ok. 500 słowików - będących symbolem Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju - które przygotowywali i sygnowali zarówno wyśmienici artyści i organizatorzy Festiwalu (dyrektor Opery Krakowskiej - Bogusław Nowak, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju - Małgorzata Michałek, burmistrz Dariusz Reśko, dyrygent Mieczysław Smyda, soliści: m.in. Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Bożena i Katarzyna Zawiślak-Dolny, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski, Tomasz Kuk, Jacek Wójcicki, reżyser Jakub Wocial), jak i goście, kuracjusze czy miłośnicy muzyki.

 

W czasie trwania 48. Festiwalu im. Jana Kiepury zabrzmiało 8 hejnałów Kiepurowskich. W dn. 11-18 sierpnia odbywały się ponadto warsztaty operowe Maestry Małgorzaty Walewskiej, dofinansowane przez Związek Artystów Wykonawców STOART, w których wzięło udział 5 osób.

 

Tegoroczny Festiwal wyróżnił się wysokim poziomem artystycznym i organizacyjnym. Gościliśmy doskonałych artystów, rozpoznawalnych na arenie międzynarodowej, powszechnie uznanych dziennikarzy oraz - co najważniejsze - wymagającą, osłuchaną publiczność z różnych części Polski, której żywiołowe reakcje i pozytywne komentarze są dla nas najlepszym potwierdzeniem słuszności przyjętej koncepcji programowej.

 

Anna Al.-Araj asystentka w biurze prasowym 48.Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

 

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz Press officer 48. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Adres portalu 48 Festiwalu im. Jana Kiepury

Krynica-Zdrój ( andre ), Krynica-Zdrój, Europejski Festiwal im Jana Kiepury, Teatry, Opery, Operetki, Musicale, Zespoły Pieśni i Tańca, Zespoły Muzyczne

 

 

 

 

 

 


 

Szczegółowy program 48. Festiwalu im. Jana Kiepury:

 

SOBOTA 9 sierpnia 

Miejsce

godz. 20.00

KONCERT INAUGURACYJNY.

Gala opery, operetki i musicalu

Dom Festiwalowy

 

występują:

Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski

Krynicka Orkiestra Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy

 

 

 

NIEDZIELA 10 sierpnia

 

godz. 17.00

JAN KIEPURA I MATRA EGGERTH

- wyśpiewana historia miłości.

koncert plenerowy

PATRIA

(w razie niepogody Stary Dom Zdrojowy)

 

występują:

Dorota Szczepańska, Andrzej Wiśniewski

Krynicka Orkiestra Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy

- wstęp wolny -

 

słowo:

Tomasz Szuran

 

 

 

 

godz. 20.00

POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT. PIOSENKI MIĘDZYWOJENNE

Dom Festiwalowy

 

występują:

Bożena Zawiślak-Dolny, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Michał Kutnik, Jacek Wójcicki

Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela

 

 

 

PONIEDZIAŁEK 11 sierpnia

 

godz. 20.00

PLAISIR D’AMOUR 

Dom Festiwalowy

 

występują:

Małgorzata Walewska,

Małgorzata Zalewska (harfa)

 

 

 

WTOREK 12 sierpnia

godz. 20.00

KONCERT NA TRZECH TENORÓW

Dom Festiwalowy

 

występują:

Tomasz Kuk, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski

 

Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego

 

ŚRODA

13 sierpnia

 

 

godz. 20.00

OPERETKA MOJA MIŁOŚĆ

Dom Festiwalowy

 

występują:

 

 

 

 

 

gospodarz:

Krystyna Tyburowska, Jan Wilga oraz Ewelina Szybilska i Przemysław Borys

 

Salonowa Orkiestra CAMERATA pod dyrekcją Wiesława Murzańskiego

 

Jacek Chodorowski

 

 

 

CZWARTEK 14 sierpnia

godz. 20.00

MusicaLove.

Spektakl Teatru Rampa w reżyserii Jakuba Wociala

Dom Festiwalowy

 

występują:

artyści Teatru Rampa: Ola Bieńkowska, Paulina Janczak, Kasia Łaska, Joanna Węgrzynowska, Michał Rudaś, Jakub Wocial, Santi Bello, Ewelina Kruk, Ilona Gumowska, Jakub Jóźwiak

 

 

PIĄTEK 15 sierpnia

godz. 20.00

Koncert plenerowy.

Deptak. Muszla koncertowa

 

występują:

Wioletta Chodowicz, Katarzyna Oleś-Blacha, Ewa Vesin, Małgorzata Walewska, Mariusz Godlewski, Tomasz Kuk, Adam Sobierajski, Pavlo Tolstoy

 

Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

 

 

SOBOTA 16 sierpnia

godz. 20.00

Koncert finałowy. WEDŁUG PUCCINIEGO

Dom Festiwalowy

 

występują:

Wioletta Chodowicz, Katarzyna Oleś-Blacha, Ewa Vesin, Mariusz Godlewski, Tomasz Kuk, Pavlo Tolstoy

 

Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

 

 

 

gospodarz:

Sławomir Pietras

 

 

 

 


 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

 

 

 

9 - 16 sierpnia

godz. 10.00

KLUB FESTIWALOWY.

Spotkania z artystami

Koordynator: Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej ARIA

Stary Dom Zdrojowy

- wstęp wolny -

 

 

 

 

 

9-16 sierpnia

godz. 12.00

DEDYKOWANE JANOWI KIEPURZE.

Codzienne wykonanie wybranego utworu z repertuaru Jana Kiepury.

 

KONCERTY w Kościołach:

11.08. godz. 16.00 Iwona Socha (sopran) i Kristina Kutnik (fortepian)

12.08. godz. 16.00 Bożena Zawiślak-Dolny (mezzosopran), Michał Kutnik (baryton), Kristina Kutnik (organy)

16.08. godz. 11.00 zespół Cracovie Ensemble

„Mistrzowie Baroku”

Deptak. Muszla koncertowa

 

 

 

 

- wstęp wolny -

 

 

 

 

10-14 sierpnia

 

PROJEKCJE MULTIMEDIALNE

Stary Dom Zdrojowy

- wstęp wolny -

 

 

 

 

11-18 sierpnia

 

WARSZTATY OPEROWE MAESTRY WALEWSKIEJ

Hotel Geovita

 

 

CENY BILETÓW:

Koncert inauguracyjny i finałowy 9 i 16 sierpnia:

Strefa A: 120 zł

Strefa B: 100 zł

Strefa C: 70 zł

 

Pozostałe koncerty 10-15 sierpnia:

Strefa A: 100 zł

Strefa B: 80 zł

Strefa C: 50 zł

 

Cena karnetu na wszystkie koncerty:

Strefa A: 720 zł

Strefa B: 580 zł

Strefa C: 370 zł